Víte, že asi 2/3 spotřebované vody v domácnostech protečou vanou či sprchovým koutem a toaletou? Stačí změnit návyky a pořídit si úsporné pomůcky, díky kterým uspoříte tisíce korun ročně. Kde všude se dá ušetřit a jak na to? Podívejme se na to společně.
Podle průzkumů se více než 1/3 spotřeby vody v domácnosti spotřebuje při sprchování či koupání. Splachování toalety, praní a úklid tvoří dalších 13 % z celkové spotřeby vody. Jak tedy snížit spotřebu vody v domácnosti a vytvořit si finanční rezervu?
Jak uspořit při koupání
Máte rádi až po okraj napuštěnou vanu plnou horké vody s pěnou či solí pro relaxaci? Jedna vaše koupel v průměrně velké vaně s objemem 100 litrů vás v nákladech na vodu bez započtení výdajů na ohřev vody stojí 9 korun. Pokud se koupete obden, za rok je to 1 600 korun jen za vás. Pokud naplníte vanu jen do poloviny, ušetříte ročně 800 korun za osobu a u rohových van mnohem více.
Úsporné sprchové hlavice
Úsporná sprchová hlavice má spotřebu 10 litrů za minutu místo 25 litrů u klasické sprchy. Stojí kolem 230 korun. Průměrná doba sprchování je 5 minut denně. Investice se vám vrátí za 10 měsíců, a pokud jste doma 4, tak za 3 měsíce. Ještě úspornější je sprchová hlavice typu EcoXygen se spotřebou vody 6,5 litru za minutu za 980 korun. Náklady se vám vrátí za 17 měsíců. Pokud jste doma 4, tak za 4 měsíce. Voda je ředěna vzduchem, stříká v menších kapkách a objem spotřebované vody je menší.
Jak uspořit při sprchování
Můžete změnit i styl sprchování. Na vysprchování vám může stačit 10 litrů vody a 1,5 minuty. Prvních 30 vteřin se namočíte pod tekoucí vodou. Pak sprchu zastavíte, namydlí se a umyjete. Za 1 minutu ze sebe smyjete všechno mýdlo. Nemusíte být tak striktní, ale vojáci na letadlových lodích to zvládají s naprostým přehledem. Je to jeden ze způsobů jak vyjít od výplaty k výplatě.
Splachování toalety
U starších toalet při objemu nádržky 10 litrů zaplatíte za spláchnutí 1 korunu. Pokud jdete na toaletu 5x denně, za rok je to 1 800 korun. Systém dvojího splachování má na výběr 3 a 6 litrů vody. Roční náklady snížíte na 500 korun za osobu. Ročně ušetříte 1 300 korun a za 4 osoby 5 000 korun. Můžete si pořídit za 250 korun zařízení WC stop, které nainstaluje do nádržky. Zabraňuje protékání a snižuje objem splachované vody. Ročně ušetříte 900 korun za osobu a vrátí se vám to za méně než půl roku.
Praní prádla a úklid domácnosti
Staré typy praček při praní naplní až 100 litry vody v ceně 9 korun. Je jedno, zda perete plnou pračku nebo jen naplněnou do čtvrtiny. Nové pračky na jeden prací cyklus použijí 40 až 80 litrů vody. Některé dokonce prádlo zváží, sníží množství vody a zkrátí délku cyklu a ušetří i za elektřinu. Sledujte energetickou třídu zařízení k poměru ceny. Energetické štítky informují o spotřebě vody a elektrické energie. Někdy je výhodnější dražší pračka, která vám v průběhu užívání přinese vyšší úsporu.
Úspora při mytí nádobí
Mytí nádobí činí z průměrné denní spotřeby 8 % na osobu. Úspornější myčkou nádobí proteče 10 až 15 litrů vody za jeden cyklus. Při ručním mytí nádobí ve dřezu spotřebujete asi 20 litrů vody. K nákladům na provoz myčky připočtěte pořizovací náklady, spotřebovanou elektřinu, mycí prostředky, leštidlo a sůl. Myčka je výhodnější, jen pokud vezmeme v úvahu svou časovou úsporu.
Úspora u vodovodní baterie
Klasické baterie a kohoutky spotřebují hodně vody i energie na ohřev už tím, že si je delší dobu nastavujete na vhodnou teplotu. Termostatické baterie teplotu vody nastavují ještě před spuštěním. Termostatické umyvadlové baterie stojí asi 3 000 korun a sprchové 1 600 korun. Perlátory se instalují přímo do vodovodních baterií. Tekoucí voda je obohacována kyslíkem a průtok vody je nižší. Spotřeba vody klesne u mytí rukou i oplachování nádobí. Cena se pohybuje od 25 do 200 korun.