Zkušební doba se sjednává přímo v pracovní smlouvě, aby chránila současně zaměstnavatele i zaměstnance. Během dané doby mohou obě strany zjistit, zda si oboustranně vyhovují a vše funguje podle jejich představ. Jak postupovat, pokud se rozhodnete ve zkušební době skončit? Podívejme se, jak postupovat.
Co je zkušební doba
Zkušební doba je ochrannou lhůtou pro obě strany. Sjednává se většinou na 3 měsíce, pokud se strany nedohodnou jinak. Na vyšších pozicích bývá delší. Ze zákona může trvat maximálně 3 měsíce, u vedoucích pracovníků 6 měsíců. Samovolným rozhodnutím nelze jen tak zkušební dobu prodloužit. Strany se však mohou dohodnout třeba v případě, že zaměstnanec onemocní. Zákon také udává, že zkušební doba nesmí být delší než doba, na kterou je uzavřen pracovní poměr.
K čemu slouží zkušební doba
Ve zkušební době může zaměstnanec svou práci lépe poznat a zjistit, zda mu vyhovuje a zvládá ji. Zaměstnavatel zase během této doby zjišťuje, zda si nový pracovník plní své povinnosti, jak se chová, zda je svědomitý, dochvilný a podobně. Tato lhůta umožňuje oběma stranám si ověřit, zda si budou oboustranně vyhovovat.
Ukončení pracovního poměru ve zkušební době
Během zkušební doby můžete z práce odejít ze dne na den, což v běžném pracovním poměru nejde. Stejně tak se může váš zaměstnavatel rozhodnout, že s vámi chce pracovní poměr ukončit a další den už nemusíte chodit. Ani jedna strana ve zkušební době není chráněna žádnou výpovědní lhůtou.
Výpověď ve zkušební době
Ukončení pracovního poměru ve zkušební době musí být sjednáno písemně nejpozději v den konce zkušební doby. Následující den už platí klasická dvouměsíční výpovědní lhůta. Zaměstnavatel ani zaměstnanec nemá povinnost podle zákoníku práce § 66 uvádět důvod ukončení pracovního poměru. Většinou jde o neshody s kolegy, nevyhovující prostředí, pracovní doba, ale i menší čistá mzda, než byla slíbená. Ve výpovědi stačí uvést iniciály obou stran tak, jako ve smlouvě a uvést, že dáváte výpověď ve zkušební době dle zmíněného paragrafu.
Na co nezapomenout
Pokud naopak v novém zaměstnání chcete zůstat, doporučujeme alespoň týden před koncem zkušební doby vyvinout aktivitu a promluvit si se zaměstnavatelem. Ujistit se, že je vše podle jeho představ a neuvažuje o vašem propuštění.